Всеукраїнський полігон “STEM-освіта” у Черкасах

26-27 квітня в рамках Всеукраїнського STEM-тижня – 2023 відбувся Всеукраїнський полігон «STEM-освіта: можливості для майбутнього», який був проведений на базі Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради за сприяння Черкаської обласної державної адміністрації.

Метою заходу є консолідація зусиль науковців, освітян, представників влади, громадських організацій, стейкхолдерів щодо розвитку STEM-освіти в Україні та підведення підсумків першого етапу інноваційного освітнього проєкту «Організаційні та науково-методичні умови створення STEM-центрів».

У заході взяли участь представники Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, Інституту психології імені Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України, Черкаської обласної державної адміністрації, Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, обласні координатори з питань розвитку STEM-освіти, директори закладів освіти, педагогічні працівники з Києва та 16 областей України (Вінницької, Донецької, Дніпровської, Житомирської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Черкаської, Харківської, Хмельницької областей).

Програма заходу передбачала виступи науковців і освітян, які розкрили проблематику стану впровадження та перспектив розвитку STEM-освіти в Україні, організаційні та науково-методичні умови створення STEM-центрів, стан готовності педагогічних колективів до впровадження STEM-освіти, стан матеріальної бази закладів освіти, досвід впровадження STEM-освіти в різних регіонах України.

Від Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» на пленарному засіданні виступили: Юрій Завалевський, перший заступник директора, доктор педагогічних наук, професор, заслужений працівник освіти; Світлана Бойко, завідувач сектору авторського педагогічного новаторства відділу інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи, кандидат філософських наук, старший дослідник; Оксана Лозова, завідувач сектору науково-методичного забезпечення STEM-освіти відділу STEM-освіти.

Секція “Коло досвіду” дала можливість обговорити результати опитування мотиваційної та професійної готовності педагогів до впровадження STEM, розкрити практичні аспекти реалізації інноваційного освітнього проєкту «Організаційні та науково-методичні умови створення STEM-центрів» у 10 областях України; створення STEM-хабів, центрів змішаної освіти як фактору модернізації змісту освіти; реалізація технологій STEM-освіти у викладанні предметів природничо-математичного циклу.

Галина Проценко, вчитель інформатики спеціалізованої школи №307 м.Києва, кандидат педагогічних наук, заступник директора з наукової та інноваційної діяльності навчального центру STEAM train, співавтор локалізації міжнародного сертифікаційного курсу зі STEM: “Рівний доступ дітей до якісної STEM-освіти зможе забезпечити лише підготовлений вчитель. За результатами опитування готовності педагогів до STEM, лише 5% опитаних знають про суто педагогічні STEM-технології. Це означає, що педагогам потрібно навчатися”.

У рамках проведення заходу відбулася виставка-презентація інноваційних засобів та сучасного STEM-обладнання.

Учасники заходу змогли познайомитися з кращими практиками створення і функціонування навчально-тренінгового центру STEM-освіти на базі КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради» та з особливостями функціонування STEM-центру на базі Черкаської гімназії № 9 ім. О.М. Луценка Черкаської міської ради Черкаської області, відвідали педагогічний музей та поклали квіти до пам’ятника Т.Г. Шевченка на Тарасовій горі у Каневі.

Антон Дзюба, голова правління Фонду освітніх ініціатив: Перевагою таких заходів є те, що колеги з регіонів, де впроваджена STEM-освіта, діляться своїм досвідом та надихають представників регіонів, які знаходяться на початку шляху до STEM. Така синхронізація позитивно впливає на популяризацію STEM-освіти в Україні в цілому і дає правильний вектор для розвитку освітян.

Alla Maramon, директорка благодійних програм Фонду освітніх ініціатив: Я вражена організацією освітнього процесу у Черкаській гімназії №9 ім. О.М. Луценка та рівнем сучасного технічного забезпечення, яка має навчальний заклад. Я сподіваюсь, що кожна школа в Україні в майбутньому матиме такі можливості для сучасного якісного навчання.

Заходи Всеукраїнського STEM-тижня 2023 проводяться за офіційної підтримки міністерство освіти і науки України, Інститут модернізації змісту освіти МОН, ПРООН в Україні та Фонд освітніх ініціатив.

Ми вдячні постійним партнерам Фонду освітніх ініціатив Accord Group та ІТ-Інтегратор за підтримку STEM-освіти в Україні в цілому та, зокрема, цього важливого освітнього заходу!

Accord Group є розробником бачення STEAM-LAB. Компанія системно та комплексно підтримує STEAM-освіту в Україні, створення STEAM-лабораторій та хабів.

Пліч-о-пліч до Перемоги!